Środa pod dyktando gości

,

Pierwsza środowa kolejka w sezonie 2021/2022 w dużej mierze zakończyła się po myśli drużyn przyjezdnych. Z siedmiu rozegranych spotkań tylko dwa zakończyły się zwycięstwem gospodarzy. Atut własnego boiska wykorzystał niepokonany Rawlplug Sokół, derby Mazowsza wygrały zaś Dziki Warszawa.

,

Tempa na parkietach Suzuki 1 Ligi Mężczyzn nie zwalnia Rawlplug Sokół, który wygrał już piąte spotkanie z rzędu i jest jedyną drużyną bez porażki w rozgrywkach. W 5. serii spotkań podopieczni Dariusza Kaszowskiego zwyciężyli AZS UMCS Start II, w którgo składzie zabrakło zawodników bądących na stałe w ekstraklasowej rotacji.

Pomimo ich braku goście jeszcze pod koniec trzeciej kwarty prowadzili różnicą pięciu punktów. Kolejne minuty należały jednak do miejscowych. Jeden z fragmentów gospodarze wygrali 13:1, zyskując przewagę, której nie zmarnowali już do końcowej syreny.

Z dobrej strony zaprezentował się wracający na Podkarpacie po 11 sezonach spędzonych w innych częściach Polski Jacek Jarecki (16 pkt i 5 zbiórek). Kolejny raz aktywny w wielu strefach boiska był Marcin Nowakowski (16 pkt, 4 zbiórki i 7 asyst). Najlepsze statystycznie spotkanie na parkietach Suzuki 1 Ligi Mężczyzn rozegrał Tymoteusz Pszczoła (16 pkt i 6 zbiórek).

Po pięciu seriach spotkań AZS UMCS Start II jest jedynym beniaminkiem z wygraną (bilans 3-2) na koncie. Pozostałe kluby debiutujące w rozgrywkach jeszcze swoich meczów nie wygrały. W derbach zachodniopomorskiego MKKS Żak nie sprostał na własnym parkiecie Kotwicy Kołobrzeg. Goście po zmianie stron stracili tylko 28 punktów, sami w całym spotkaniu trafiając 11 z 28 rzutów z dystansu. Jeden z nich umieścił w koszu 14,5-letni Franciszek Chac, który w sobotę zadebiutował w Suzuki 1 Lidze Mężczyzn.

Bez historii były mecze z udziałem AZS AGH oraz PGE Turowa. Oba zespoły uległy klubom z Dolnego Śląska. PGE nie sprostało Górnikowi Trans.eu, zaś Akademicy nie mieli większych szans w starciu z WKK Wrocław.

Coraz bliżej pierwszej wygranej w sezonie jest KS Księżak. Łowiczanie w sobotę rozegrali niezłe zawody we Wrocławiu, tym razem powalczyli z SKS Starogard Gdański. Na początku czwartej kwarty po rzucie Bartłomieja Karolaka miejscowi przegrywali 80:97, ale po serii 13 punktów z rzędu zbliżyli się na odległość czterech punktów. Wówczas z dystansu ponownie trafił jednak Karolak, a chwilę później kolejne punkty dorzucili Tymon Szymański i Szymon Ryżek. Tych strat miejscowi nie potrafili już odrobić. Blisko double-double był Piotr Robak (23 pkt, 9 zbiórek i 5 asyst).