Mamy komplet półfinalistów Suzuki 1 Ligi Mężczyzn

,

Atut własnego parkietu okazał się decydujący w piątych meczach ćwierćfinału Suzuki 1 Ligi Mężczyzn. Do Górnika Trans.eu, który awans wywalczył w niedzielę, dołączyły w środę Rawlplug Sokół, Sensation Kotwica oraz Weegree AZS Politechnika Opolska.

,

Ostatecznie cała pierwsza czwórka rundy zasadniczej znalazła się w półfinale Suzuki 1 Ligi Mężczyzn. Nie była to jednak łatwa droga. Pierwszy raz od 2001 roku, kiedy zmieniły się zasady rozgrywania fazy play-off, doszło do sytuacji, gdy o wyniku trzech par ćwierćfinałowych rozstrzygało ostatnie możliwe spotkanie, w tym wypadku piąte mecze.

Niezwykła wolą walki wykazali się zwłaszcza koszykarze Weegree AZS Politechnika Opolska. Czwarty zespół rundy zasadniczej po dwóch meczach w Opolu przegrywał 0:2 i miał w perspektywie mecze na trudnym terenie w Tychach. Podopieczni Kamila Sadowskiego oba spotkania jednak wygrali, doprowadzając do piątego spotkania.

Lepiej mecz rozpoczęli gospodarze, uzyskując przewagę 24:16. W drugiej kwarcie Akademicy prowadzili 30:23, ale kolejne trzy minuty przegrali 3:12. Z dystansu trafili Maciej Koperski i Piotr Wieloch, trafienie spod kosza dołożył zaś doświadczony Łukasz Diduszko.

Dobrą serię GKS kontynuował w trzeciej kwarcie, powiększając przewagę do siedmiu punktów. Wówczas przydali się gracze wchodzący z ławki. Ważne punkty zanotował Patryk Piszczatowski, na początku czwartej odsłony trójkę trafił zaś Marcel Kapuściński. Gdy do tego doszła solidność i regularność Dominika Rutkowskiego oraz Adama Kaczmarzyka Weegree AZS Politechnika Opolska powróciła na prowadzenie.

W ostatnich 90 sekundach koszykarze Weegree AZS Politechnika Opolska zamienili na punkty 13 z 14 rzutów wolnych, dzięki czemu utrzymali przewagę. Wybrany do pierwszej piątki rundy zasadniczej Adam Kaczmarzyk zakończył mecz z dorobkiem 21 punktów i 9 zbiórek. Z double-double (17 pkt i 10 zbiórek) zakończył Andrzej Krajewski, który w poprzednim sezonie grał na opolszczyźnie.

Do czwórki awansował także Rawlplug Sokół. Najlepszy zespół rundy zasadniczej w Warszawie przegrywał już 1:2 i mimo przewagi w czwartym meczu seryjnie zaczął tracić punkty, wychodząc z opresji w samej końcówce spotkania. Piąty mecz gospodarze rozpoczęli energicznie od wypracowania przewagi 22:8. Trzy trójki w krótkim odstępie czasu trafił Mateusz Szczypiński, skuteczni byli Filip Struski i Marcin Nowakowski.

Łańcucianie wygrali wszystkie kwarty meczu, zwłaszcza po zmianie stron skutecznie odbierając rywalom ochotę do gry. Drugą część spotkania Rawlplug Sokół wygrał 47:23 i tym samym przypieczętował awans. Mateusz Szczypiński zakończył spotkanie z dorobkiem 27 punktów i 6 zbiórek. Z double-double spotkanie zakończył Filip Struski (12 pkt i 10 zbiórek).

Druga połowa była również udana dla Sensation Kotwicy. Czarodzieje z Wydm po zmianie stron rzucili 45 punktów, tracąc w tym czasie 28. Umiejętnie współpracował ze sobą podkoszowy duet Mikołaj Kurpisz (22 pkt i 10 zbiórek) - Szymon Długosz (19 pkt i 3 zbiórki). Kolejny raz w sezonie drużyna Rafała Franka znacznie częściej rzucała za trzy niż za dwa punkty (46 za 3 i 28 za 2).