Czołówka nie zawiodła, wygrane Górnika i Astorii

,

Lista aktualności

Walczące o jak najlepsze miejsce przed fazą play-off, a w dalszej kolejności o zwycięstwo w Pekao S.A. 1 Lidze Mężczyzn, Górnik Zamek Książ oraz Enea Abramczyk Astoria wygrały swoje niedzielne mecze 19. kolejki. Bydgoszczanie okazali się lepsi od beniaminka MKS Mana.lake Sokół Marbo, zaś zespół z Dolnego Śląska pewnie zwyciężył KKS Polonię.

,

Wyrównana pierwsza połowa, dająca nadzieję na zacięte zawody do samego końca, oraz jednostronna trzecia kwarta, rozegrana pod dyktanto gości - tak w telegraficznym skrócie wyglądał mecz w stolicy. Grająca jeszcze bez zawodnika ze Stanów Zjednoczonych KKS Polonia do przerwy często znajdowała się na prowadzeniu, nie pozwalając rywalom rozwinąć skrzydeł. Dobrze w polu trzech sekund współpracowali Bartłomiej Pietras i Damian Cechniak. Po ich akcjach oraz dwóch skutecznych rzutach wolnych Maksymiliana Motela Czarne Koszule objęły prowadzenie 38:33.

Szybko odpowiedzieli jednak Piotr Niedźwiedzki i Konrad Dawdo, dzięki czemu po akcji Damiana Durskiego na koniec drugiej kwarty wałbrzyszanie prowadzili do przerwy różnicą jednego punktu.

Trzecia odsłona to popis dobrej gry w obronie przyjezdnych, połączonej ze skutecznością w ataku. Siedem punktów w krótkim odstępie czasu uzyskał Piotr Niedźwiedzki. Później w ataku aktywny był Patryk Wilk. Biało-niebiescy wygrali tę część meczu 26:6 i z dużym spokojem dokończyli zawody.

Sześciu graczy Górnika Zamek Książ zakończyło spotkanie z dwucyfrowym dorobkiem punktowym. Aż 52 z 87 punktów zespół Andrzeja Adamka uzyskał z pola trzech sekund. W składzie gości zabrakło jeszcze Hubera Pabiana, który w ostatnich dniach przeniósł się z Poznania do Wałbrzycha. 34-letni podkoszowy pod Chełmcem grał już w sezonie 2021/2022.

MKS Mana.lake Sokół Marbo fragmentami grał jak równy z równym z Enea Abramczyk Astorią, ale ostatecznie to rywale wywieźli z Międzychodu komplet punktów. Goście rozpoczęli spotkanie od prowadzenia 5:0, a później po trójkach Filipa Zegzuły i Andre Walkera ich przewaga była już dwucyfrowa.

W drugiej kwarcie beniaminek dwukrotnie zbliżał się na odlgegłość jednego trafienia z gry, ale po malo udanym przełomie trzeciej i czwartej kwarty definiywnie stracił szansę na wygraną. Skuteczny był Mateusz Kaszowski, autor 25 punktów, 3 asyst i 2 przechwytów. Pierwsze double-double w sezonie Szymona Kiwilszy (12 pkt i 10 zbiórek) i najlepsze spotkanie w Polsce Andre Walkera - 16 pkt, 5 zbiórek i 2 asysty. 21 punktów dla gospodarzy rzucił Mikołaj Smarzy.

Z uwagi na mniejszą liczbę spotkań rozegranych przez WKS Śląsk II, który rok 2023 skończył na pierwszym miejscu w tabeli, Górnik Zamek Książ obecnie zajmuje pierwsze miejsce w lidze. Drużyna z Bydgoszczy jest wiceliderem. Z bilansem 2-17 tabelę Pekao S.A. 1 Ligi Mężczyzn zamyka beniaminek MKS Mana.lake Sokół Marbo Międzychód.