Szalony rzut w Międzychodzie, trudna sytuacja AZS AWF Mickiewicz Romus

,

MKS Mana.lake Sokół Marbo z siódmym zwycięstwem w sezonie 2023/2024. Po szalonej końcówce, okraszonej nietypowym rzutem Jakuba Kunca po zbiórce w ataku beniaminek Pekao S.A. 1 Ligi Mężczyzn pokonał Sensation Kotwicę Port Morski. Po wyraźnej wygranej nad KKS Polonią Warszawa od strefy spadkowej oddaliło się WKK Hotel Active Wrocław. Czerwoną latarnią ligi pozostaje AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice.

,

Specjalistami od dogrywek, zwłaszcza w Kosynierce są w obecnych rozgrywkach koszykarze WKS Śląska II, ale na krótko przed końcem 2023 roku sporą dawkę emocji dostarczyli też koszykarze MKS Mana.lake Sokół Marbo. Debiutujący na tym szczeblu rozgrywek zespół z Wielkopolski od początku sezonu zamykał tabelę Pekao S.A. 1 Ligi Mężczyzn. Począwszy od połowy sezonu prezentuje się jednak coraz lepiej.

Z ostatnich 15 meczów beniaminek wygrał sześć, w ostatnich pięciu meczach ma zaś bilans 3-2. Ostatnią wygraną podopieczni Marcina Chodkiewicza zanotowali po szalonej końcówce, wzbogaconej o dogrywkę. Do dodatkowego czasu gry rzutem niemal z połowy boiska doprowadził Paweł Dzierżak. Miejscowi kilka chwil wcześniej wykorzystali tylko 2 z 4 rzutów wolnych, dając przyjezdnym szanse na pięciominutową dogrywkę.

W niej MKS Mana.lake Sokół Marbo prowadził już różnicą czterech punktów na niespełna 40 sekund przed końcem dodatkowego czasu gry. Trójka Damiana Pielocha oraz wejście pod kosz Remona Nelsona w kontrze pozwoliły jednak Czarodziejom z Wydm uzyskać jednopunktową przewagę.

Z prowadzenia goście nie cieszyli się jednak długo. Po czasie wziętym przez trenera Chodkiewicza miejscowi na trzy sekundy przed końcem wybijali piłkę z boku na połowie rywali. Otrzymał ją Mikołaj Smarzy, ale z trudnej sytuacji przestrzelił z półdystansu. Piłka nie trafiła w obręcz, dzięki czemu dobrze ustawiony Jakub Kunc miał ją możliwość złapać, po czym zza tablicy, omijając górną krawędź tablicy trafił do kosza. Chwilę później tonąc w objęciach kibiców i członków sztabu szkoleniowego.

Z double-double zawody ukończył Nicholas Lynch (25 pkt i 10 zbiórek). 15 punktów i 11 zbiórek w drużynie gości miał Jakub Motylewski.

Nadal na drugie zwycięstwo w Katowicach czeka AZS AWF Mickiewicz Romus. Klub z Górnego Śląska w 31. kolejce uległ WKS Śląsk II, po niezłej trzeciej kwarcie, tracąc dystans do rywali w ostatnich dziesięciu minutach zawodów. Miejscowi nie znaleźli sposobu na zatrzymanie autora 31 punktów Jamonda Bryant Jr. Miejscowym nie pomogły double-double Daniela Oladapo (26 pkt i 10 zbiórek) oraz Mikołaja Ratajczaka (15 pkt i 10 zbiórek), który dodatkowo miał 8 strat.

Akademicy z bilansem 5-25 zamykają obecnie tabelę Pekao S.A. 1 Ligi Mężczyzn do bezpiecznego miejsca tracąc obecnie trzy wygrane. Do końca sezonu katowiczanie rozegrają jeszcze cztery mecze.

Od walki o utrzymanie oddaliło się WKK Active Hotel, lepsze w niedzielę od KKS Polonii Warszawa. W ekipie z Wrocławia bardzo dobre statystycznie zawody rozegrał Krzysztof Kempa - 29 punktów, 10 zbiórek.

Z walki o przewagę własnego parkietu w pierwszej rundzie play-off nie rezygnuje Weegree AZS Politechnika Opolska. Czwartą kwartę w Pelplinie opolanie wygrali 28:14 i zrównali się punktami w tabeli z Enea Abramczyk Astorią. Za plecami obu klubów znajduje się WKS Śląsk II, ale rozegrał o jedno spotkanie mniej.